Postać historyczna – definicja

Postać historyczna – wyrażenie proste i powszechne, ale ciężko znaleźć fachowe wyjaśnienie i opracowanie tego terminu. Ani w słownikach, ani nawet w 24 tomowej encyklopedii PWN tego nie ma. Internet również świeci pustką. Postaram się na łamach Pressika stworzyć tę definicję. Oczywiście to tylko moje prywatne zdanie na ten temat.

Zacznę od tego, że postać historyczna to przede wszystkim przeciwieństwo postaci fikcyjnej, czyli poprostu czlowiek o ustalonym (mniej więcej) życiorysie, którym zajmuje się galąź nauki jaką jest historia. To także osoba, o której czynach społeczeństwo mówi i wie, że zapiszą się one w historii.

Postać historyczna to człowiek o "istnieniu" historycznie potwierdzonym, który wpisał się swoimi czynami na karty historii. Jest symbolem czegoś lub jakiejś idei, nie koniecznie pozytywnej. To postać, którą współczesne społeczeństwo może uważać za wzór dobrych lub złych zachowań. Osoba ta może być autorytetem i mieć swoich naśladowców. Dzięki swoim dokonaniom pchnęła społeczeństwo chociażby o mały krok do przodu, wniosła coś do historii.

Tak rozumiem to pojęcie.

Author: Jervisybd

Skomentuj

6 Responses to Postać historyczna – definicja

 1. profesor pisze:

  myślę, że dobrze rozumiesz to pojęcie, ale dodałbym, że postać historyczna to także każda z osób nieżyjących na której istnienie są dowody

 2. nika pisze:

  Postać omawiana w podręcznikach do historii, przedmiot dyskusji histeryków..to znaczy się historyków, owiana czasem legendami. Wiele postaci historycznych źle kończy: na wygnaniu, zostaje zamordowana, ląduje w psychiatryku lub w zapomnieniu.

 3. potengasuplement.pl pisze:

  Nie ma to jak konkretnie ugryźć temat. Tobie
  się udało, a wiem co mówie, bo się trochę szuka takich
  rzeczy w sieci

 4. dominik pisze:

  Postac historyczna to ta osoba ktora zaslużyła na jakies odznaczene i jest nieżyjąca

  • Mr. A. pisze:

   Czy bycie nieżyjącym to aby na pewno warunek konieczny?

  • Tiffany pisze:

   Dominiku- nie uśmiercaj na siłę osób które jeszcze żyją a z pewnoscią zaliczane są do postaci historycznych 🙂 Zajrzyj do słownika-Słownik postaci historycznych zawiera: 184 biografie znaczących postaci historycznych z całego świata; generałowie, politycy, myśliciele, papieże, działacze społeczni, mówcy, święci, rewolucjoniści; cesarze, królowie, carowie; przywódcy państw, dynastie.

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*