Historia Aspiryny

Z pewnością znacie przysłowie "Potrzeba jest matką wynalazków". Fakt – faktem wiele wynalazków zaistniało po to żeby rozwiązać problem zapotrzebowania na coś co jest przydatne bądż pożyteczne dla gatunku homo sapiens. Czasem trzeba było nieżle się "nagłówkować" lecz w momencie kiedy fizycznie bolała głowa nasza kreatywność była ograniczona. Od tysiącleci na całym świecie zielarze znali skuteczny lek na ból głowy ponieważ natura zadbała o to. Należało namoczyć trochę kory wierzbowej we wrzątku i wypić napar. 400 lat p.n.e. starożytny grecki lekarz Hipokrates polecał wierzbowy napar jako środek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. W 1859 roku chemik Hermann Kolbe odkrył strukturę chemiczną kwasu salicylowego – składnika aktywnego w korze wierzbowej a w 1874 roku po opracowaniu metody jego syntetyzacji ruszyła masowa produkcja. Niestety lek charakteryzował się gorzkim smakiem i przykrymi efektami ubocznymi (nudnościami i podrażnieniem błony śluzowej żołądka).

Komu z nas nie jest przykro jeśli zauważa, że bliska mu osoba cierpi zdrowotnie ? ..tym bardziej jeśli chodzi o ojca, któremu zawdzięczamy przyjście na ten świat. Z tym problemem uporał się niemiecki chemik Felix Hoffmann (ur. 1868 – zm. 1046), który stworzył jeden z najpopularniejszych leków – Aspirynę, szukając rozwiązania na reumatyczne zapalenie stawów swojego taty.

Hoffman początkowo pracujący jako aptekarz rozpoczął studia farmaceutyczne i chemiczne na Uniwersytecie w Monachium. W 1894 roku otrzymał pracę w laboratorium farmaceutycznym Friedrich Bayer i Spółka. Trwały tam prace w wyniku których użyto metody acetylacji czyli spowodowano by substancja weszła w reakcję z kwasem octowym. W 1855 roku chemik Charles Frederic Gerhardt połączył kwas salicylowy z grupą acetylenową ale porzucił pracę nad projektem ponieważ nie udało mu się stworzyć czystego kwasu acetylosalicylowego. Felix Hofmann (uparcie szukając rozwiązania problemu swojego ojca) 10 sierpnia 1897 roku uzyskał ASA w czystej postaci.

Geneza nazwy Aspirin:
A – jak acetyl
spir – od Spiraea (naukowa nazwa liściastego krzewu Tawuła van Houtte'a
in – końcówka używana w nazwach chemicznych 

W 1899 roku lek został zarejestrowany jako lek przeciwbólowy i sprzedawano go w postaci proszku w szklanych fiolkach, od 1900 roku aspiryna produkowana jest w tabletkach. Aspiryna uśmierzała ból ojca wynalazcy i co najważniejsze nie skarżył się już ani na smak zażywanego środka ani na nudności po jego zażyciu. Do lat siedemdziesiątych nie wiadomo było jednak na jakiej zasadzie on działa. Dopiero farmakolog John Robert Vane dokładnie opisał wpływ aspiryny na fizjologię ludzką za co w 1982 r otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Na czym polega jej działanie? ASA powstrzymuje wytwarzanie w organizmie prostaglandyny (związek ma wpływ na powstawanie gorączki, bólu i zapaleń,reguluje rozszerzanie się i kurczenie naczyń krwionośnych,wpływa też na ruchliwość płytek krwi). W związku z tym odkryciem Aspiryna przepisywana jest tez w niewielkich ilościach jako środek profilaktyczny zapobiegający zawalom serca i udaru.

Jak widać… odkrycie rodzi odkrycie..jeden pomysł ..następny pomysł..najważniejsze jednak że wszystko zawdzięczamy ludziom którzy odczuli potrzebę pomocy innym.

Author: Tiffany

Skomentuj

7 Responses to Historia Aspiryny

 1. vanantwerp pisze:

  Dziwne, bo gdzie indziej poszą co innego na temat historii powstania tego leku

 2. littwistawala pisze:

  Goździkowa napewno wie lepiej.

 3. anastazja pisze:

  – na pewno – to Kopernik nie żyje 😛

 4. purple rain pisze:

  genialny wynalazek

 5. Ernia pisze:

  a ja na ból głowy nic nie biorę. twardym trzeba być, a nie miętkim.

 6. DianaE pisze:

  Najlepsza jest rozpuszczalna bayerowska z wit C

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*