Pozycjonowanie. Czy to się opłaca?

Internet powoli wypiera z rynku tradycyjne narzędzie reklamy, choć z pewnością nie wyeliminuje ich jeszcze przez długi czas. Przedsiębiorcy dostrzegają ten trend i inwestują w strony internetowe oraz pozycjonowanie. Coraz rzadziej przeznacza się środki na ograniczone czasowo lub zasięgiem terytorialnym reklamy w "papierowych mediach", radiu, czy telewizji.
Zachodzące od lat zmiany w branży reklamowej nie mają końca. Jeszcze dekadę temu nikomu do głowy by nie przyszło by w agencji marketingowej pracowali informatycy, a teraz to praktycznie na nich się cały biznes opiera. Dlaczego tak jest?

Pomyślmy przez chwile:
– Co robimy kiedy nagle padnie nam w domu elektryka albo gdy chcemy kupić jakiś sprzęt lub mamy ochotę na pizze? 
Odpowiedź jest prosta:
– Uruchamiamy 
"wujka Google".

Pamiętajmy, że z wyglądem witryny internetowej jest jak z pierwszym wrażeniem, czyli z kilkoma sekundami, które potencjalny klient spędza na naszej stronie szukając informacji. Te kilka sekund często decyduje czy "złowiliśmy klienta". Dlatego wygląd strony jest bardzo ważny i należy powierzyć go specjalistom, którzy odpowiednio ukierunkują wygląd strony do odpowiedniej grupy odbiorców. Inaczej powinien prezentować się kandydat na policjanta, inaczej makler giełdowy.

Prym ostatnimi czasy wiedzie także uprawianie marketingu na facebooku. Rzeczywiście jest to dobry sposób do wsparcia promocji firmy, ale jedna dla dużych i rozpoznawalnych marek. Małe i stawiająca swoje pierwsze kroki na rynku przedsiębiorstwo ma małe szanse na stworzenie tak zwanego "fanpage'a" z dużą ilością fanów.

Pozycję w Internecie trzeba budować od podstaw, a więc od zainwestowania w stronę internetową wraz z odpowiednim pozycjonowaniem witryny. Czym jest strona internetowa z pewnością wiesz, bo przecież właśnie przeglądasz jedną z nich. Ale czy wiesz co nazywamy pozycjonowaniem stron internetowych? Pozycjonowanie to szereg zabiegów, dokonywanych przez specjalistów z branży, mający na celu zwiększanie ilości wejść na stronę internetową, a co za tym idzie – potęguje szanse na znalezienie klienta lub odbiorcy treści.

Ile trwa pozycjonowanie?

Tego nigdy nie da się dokładnie określić. Wszystko zależy od tego po jakich frazach wpisywanych w Google potencjalny klient ma nas znaleźć. 

Podam hipotetyczny przykład:
Jeśli mieszkamy w pięciotysięcznej miejscowości o nazwie Aniołki i zajmujemy się szkoleniami BHP, to może się okazać, że pozycjonowanie na frazę "szkolenia BHP Aniołki" sprawi, że już po tygodniu googlewyświetli 
naszą stronę na pierwszej pozycji, bo nikt inny w tej miejscowości się tym nie zajmuje. Pozycjonowanie na frazę "szkolenia BHP Gdańsk" może wymagać znacznie dłuższego czasu i z pewnością nie będzie łatwe nawet dla doświadczonego specjalisty.

Zaletą reklamowania się w sieci, a także pozycjonowania jest mierzalność tego zjawiska. Oznacza to, że można za pomocą dostępnych narzędzi sprawdzić efekty pozycjonowania i obserwować czy popularność naszej strony www rośnie czy maleje.

Pozycjonować własnymi siłami czy zlecić to sprawdzonej firmie?

Jeśli masz dużą cierpliwość i mnóstwo wolnego czasu to owszem.. można spróbować samemu pozycjonować, ale wymaga to najpierw gruntownej nauki i najlepiej ćwiczeń na nieistotnej dla nas witrynie www stworzonej dla potrzeb rozeznania się w temacie. Eksperymentowanie na stronie na której nam zależy może przynieść więcej szkody niż pożytku. Złe praktyki pozycjonerskie mogą skończyć się zablokowaniem naszej strony w wyszukiwarce. Dlatego wcześniej użyłem słów "sprawdzona firma", bo zdaża się, że również firmy stosują niedozwolone praktyki pozycjonerskie, by szybko wziąść pieniądze za wysoką pozycję w wyszukiwarce Google. Jednak później ma to katastrofalny skutek. 
Unikajmy firm, które obiecują "złote góry". Należy pamiętać, że z pozycjonowaniem jest jak z medycyną – ciągle się zmienia i nieustannie trzeba się go uczyć jeżeli chce się osiągać dobre rezultaty.

Kilka bezpiecznych metod pozycjonowania.

Co możesz już teraz zrobić by stać się bardziej widocznym dla wyszukiwarek internetowych?

Każdy amator pozycjonowania zaczyna od dodawania swojej witryny do tak zwanych "katalogów stron" – wpisz tą frazę w Google, będziesz w szoku jak zobaczysz ile takich katalogów istnieje. Katalogi są płatne i bezpłatne. Proponuję zacząć od tych darmowych.

Druga ważna sprawa to udzielanie się na internetowych forach tematycznych. Jeżeli handlujesz elektroniką to podpowiadaj jakich komponentów użyć w danym problemie. Jeśli natomiast jesteś dietetykiem to doradzaj na stronach o odchudzaniu. Wszędzie zostawiaj po sobie ślad w postaci linków do swojego serwisu www.

Kolejna istotna rzecz to własny blog z unikatowymi, niepowtarzalnymi artykułami. Do tego nie potrzeba firmy tworzącej strony internetowej. W sieci znajdziesz mnóstwo samouczków jak założyć bloga i to za darmo! 

 

Podsumowującpozycjonowanie stron to nie tylko mechanicznie wykonywane czynności, to także dawanie coś od siebie w celu budowania wokół swojego biznesu lub tematycznej strony internetowej określonej społeczności – potencjalnych klientów i użytkowników serwisu www. 
W dzisiejszych czasach Internet i urządzenie mobilne z dostępem do sieci stały się dużym ułatwieniem dla ludzi. Technologia internetowa to w tej chwili najprężniejsza gałąż gospodarki. Przedsiębiorstwa coraz częściej udostępniają swoje usługi online (zamawianie posiłków, rezerwacja lotu, kupno towarów, itd.). Funkcjonowanie firmy bez "widoczności" w Internecie staje się coraz trudniejsze, a z upływem lat z pewnością stanie się niemożliwe. Dlatego inwestowanie w pozycjonowanie staje się dla wielkiego biznesu koniecznością.

Author: poloxy

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*