Pozycjonowanie stron

Na czym polega pozycjonowanie ?

Pozycjonowanie stron internetowych to nic innego, jak zwiększanie popularności strony. Wiodące wyszukiwarki internetowe popularność tą oceniają m.in. na podstawie odnośników prowadzących do danej strony – czym więcej odnośników (linków) prowadzi do strony, tym – głośniej – jest o niej w internecie, czyli tym bardziej jest ona popularna.

Zadaniem firmy zajmującej się pozycjonowaniem jest przede wszystkim budowanie popularności strony na bazie linków. Jednak to nie wszystko. Wyszukiwarka Google posiada ponad 100 czynników, decydujących o tym, która strona jest ważniejsza od innej. Nikt – oprócz inżynierów Google – nie zna ich wszystkich, jednak znajomość najważniejszych z nich pozwala na skuteczne budowanie popularności strony.

Pozycjonowanie jest obecnie najskuteczniejszą formą reklamy w internecie. Za pomocą systematycznej pracy pozycjonowana strona zajmuje czołowe pozycje w wyszukiwarkach internetowych.

Jakie korzyści przynosi pozycjonowanie:

– Zwiększa oglądalność strony i oferty.
– Jest to reklama nieograniczona lokalnie.
– Nie narzuca się i trafia bezpośrednio do właściwego odbiorcy.
– Daje możliwość poznania nowych partnerów biznesowych oraz klientów w kraju jak i za granicą.
– Zwiększa sprzedaż produktu, usługi

Od czego zależy pozycja w wyszukiwarce?

Od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim konkurencja. Jeżeli nasza fraza jest popularna, istnieje wiele stron na ten temat, które w dodatku są pozycjonowanie – o wiele trudniej będzie wypromować taką stronę.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na pozycję w wyszukiwarce jest ilość i jakość linków z innych stron, które prowadzą do naszej strony. Są to tak zwane Back links BL. Jak zdobywać takie linki? Nie jest to ani proste, ani tanie, a w dodatku wbrew pozorom, trzeba mieć o tym sporą wiedzę.

Trzecią podstawową sprawą, która wpływa na wyniki naszej strony w wyszukiwarkach, jest sama strona – a dokładniej treść (content) na niej zawarta oraz budowa strony zarówno ze względu na kod jak i strukturę wewnętrznego linkowania itp. Jest tu wiele zagadnień czysto technicznych związanych z optymalizacją stron, na których niestety chyba niewielu programistów/webmasterów się zna.

Jak mogę wpływać na wyniki w wyszukiwarkach?

Często słyszę pytania w stylu „mojej strony nie można znaleźć w Google/WP/Onet, co mam z tym zrobić?”.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Przyczyn może być wiele: silna konkurencja, błędy techniczne na stronie, ban/filtr nałożony przez wyszukiwarkę, treść skopiowana z innych stron itp. Jeżeli prowadzisz stronę hobbistycznie, to przede wszystkim dbaj o unikalną treść, wartościową dla Internautów. Udzielaj się na forach itp., umieść link w sygnaturce. Dodaj stronę do kilku większych katalogów stron itp. Jeżeli natomiast chciałbyś wypozycjonować stronę firmową, a nie bardzo wiesz jak… lepiej zleć to jakiemuś pozycjonerowi lub firmie pozycjonerskiej. Dlaczego? Dlatego, że możesz bardziej zaszkodzić takiej stronie niż pomóc. Nieświadome pozycjonowanie może skończyć się filtrem lub banem w wyszukiwarce, a w najlepszym wypadku po prostu stracisz czas.

Kiedy będę pierwszy? Ile trwa pozycjonowanie stron?

Pierwszy, hmmm może po dwóch tygodniach, może po dwóch miesiącach, a może nigdy. Nikt nie jest w stanie dać 100% gwarancji, że Twoja strona osiągnie daną pozycję w określonym czasie, a jeśli ktoś tak twierdzi – kłamie. Jak długo trzeba pozycjonować stronę? Bez końca. Jeżeli Twoja strona osiągnie wymarzoną, pierwszą pozycję w wyszukiwarce, to wcale nie oznacza, że można przestać pozycjonować. Wręcz przeciwnie. Zaprzestanie takich działań jak zdobywanie linków, może spowodować szybki spadek pozycji. Dodatkowo nie należy zapominać, że konkurencja nie śpi i również dba o pozycje swoich serwisów.

Pozycjonowanie wymaga sporo wiedzy na temat działania wyszukiwarek, którą trzeba odświeżać na bieżąco, ponieważ wszystko się zmienia praktycznie z miesiąca na miesiąc:) Nie da się także ukryć, że wymaga też sporego doświadczenia, własnych obserwacji i wysnuwania poprawnych wniosków.

Author: katepl

Skomentuj

One Response to Pozycjonowanie stron

  1. listails pisze:

    jako doświadczony pozycjoner zgadzam sie z tym w 100%. wiekszosc firm oszukuje, ta w której pracuje, również. Pozdro dla pozycjonerów z Tarnowa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*