Rejestracja czasu pracy i kontrola dostępu – elektroniczne systemy KD/RCP coraz częściej implementowane w polskich firmach

W dobie zagrożenia licznymi zamachami kwestia ochrony osób i biurowców przed nieupoważnionym dostępem osób nieuprawnionych nabiera coraz większego znaczenia. Wcześniejsze sposoby, w postaci np. identyfikacji wizualnej czy nawet wykorzystania kart zbliżeniowych to aktualnie bardzo niewiele.

Zwiększa się rola nowoczesnych rozwiązań w zapewnieniu odpowiednio najwyższego poziomu ochrony. Przykładem jest implementowanie innowacyjnej technologii biometrycznej do systemów bezpieczeństwa – kontrola dostępu na rozpoznanie twarzy.

Elektroniczny system kontroli dostępu jest instalowany również w rozbudowanym obiekcie przemysłowym lub biurowcu jak również przy zabezpieczeniu jednego pomieszczenia. Możliwe są instalacje KD/RCP na zewnątrz obiektu i wewnętrzne oraz połączenie biometrycznego rozwiązania kontroli dostępu na linie papilarne z systemem pełniącym funkcję jako rejestracja czasu pracy na palec. Równie ważne jest także zastosowanie innowacyjnych technologii biometrycznych do ochrony PC-tów i laptopów albo nawet dedykowanych programów przed dostępem ze strony osób nieuprawnionych.

Zasadniczym komponentem biometrycznego rozwiązania kontroli dostępu i/lub rejestracji czasu pracy na rozpoznanie twarzy są czytniki biometryczne. Oprócz elementarnej funkcjonalności czyli weryfikacji biometrycznej wybrane produkty oferują możliwość identyfikacji również przy użyciu karty RFID lub kodu PIN. Niektóre modele terminali biometrycznych na geometrię twarzy są do instalacji na zewnątrz – posiadają klasę szczelności IP65 i są odporne na działanie niskich temperatur. Zdecydowana większość biometrycznych urządzeń kontroli dostępu daje możliwość autoryzacji opartą na tzw. odcisku palca. Nie jest to jednak odcisk palca w ujęciu kryminalistyczno – daktyloskopijnym.

Rejestracja czasu pracy to bardzo rozbudowany kolejny temat, który również jest bardzo istotny i na szeroką skalę montowany w krajowych przedsiębiorstwach. Jakie będą kolejne rozwiązania w momencie gdy biometryczne systemy kontroli dostępu albo rejestracji czasu pracy na rozpoznanie twarzy przejdą do lamusa?

Author: onstzg1k

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*