Rozwiązania energooszczędne w budownictwie

Nowoczesne budownictwo to nie tylko dziwne kształty, modne formy i inne nie bardzo zrozumiałe dla zwykłego Kowalskiego projekty. Poza wszystkimi dziwacznymi aranżacjami np. wnętrz jest też coś w nowoczesnym budownictwie co pozwala zwykłemu klientowi zaoszczędzić i to znaczne sumy pieniędzy. Chodzi o różnego rodzaju materiały budowlane i rozwiązania dzięki, którym nie płacimy tyle za np. prąd, ogrzewanie czy też wodę! Jakie to rozwiązania? O tym w poniższych akapitach.

Pierwsza rzecz jak przychodzi na myśl każdemu jeśli mowa o oszczędzaniu choćby prądu to wymiana żarówek. Temat modny był ostatnio ze względu na przepisy zakazujące tych tradycyjnych wolframowych 100W. Nowoczesne oświetlenie to nie tylko żarówki energooszczędne ale także LED, które w przyszłości zyskają jeszcze więcej na znaczeniu. Wg. różnych śródeł jednak jedna taka świetlówka kompaktowa pozwala w przeciwieństwie do tradycyjnej żarówki zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych w skali całego swojego żywota.

Dla domów jednorodzinnych bardzo fajnym rozwiązaniem, które można ostatnio coraz częściej spotkać jest zbiornik na deszczówkę (np. umiejscowiony pod dachem). Gromadzi wodę deszczową, którą później można wykorzystać do podlewania ogrodu lub do spłukiwania toalet (wszystko zależy od instalacji).

Kolejną modną rzeczą do której stara się nas przekonać Unia (za pomocą skutecznych dopłat i kredytów) są panele słoneczne. Średni koszt w Polsce zamontowania sobie instalacji z np. 3paneli to około 8-15tysięcy złotych (uwzględniając już montaż, robociznę itp.) Wierząc różnym statystykom koszt ten powinien się zwrócić w ciągu kilku-max kilkunastu lat (chociaż bywają różne opinie, że klimat w nasłonecznienie w Polsce wcale nie sprzyja takim instalacjom).

Temat turbin wiatrowych czyli wiatraków: Każdy raczej wie jak owe urządzenie działa (siła wiatru napędza turbinę a ta generuje prąd). Odnośnie ich montażu i sensu budowy w celu indywidualnym zdania są bardzo podzielone. Za główny argument na NIE stawia się spory koszt, koszty związane z instalacją do gromadzenia energii a także utrudnienia zwiazane z ewentualną odsprzedażą nadprodukcji do sieci energetycznej.

Jako rozwinięcie tematu polecić można serwisy: Murator lub http://projekty.muratordom.pl dla tych osób, które chcą sprawdzić jak wyglądają domy energooszczędne albo np. pasywne.

 

Author: mrbean

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*