Przepuklina pachwinowa

przepuklina pachwinowaPrzepuklina pachwinowa to występ (bryła) z jelita cienkiego lub tkanki tłuszczowej w pachwinie powstający przez słabość lub rozdarcie powłoki brzusznej. Kiedy część narządu wystaje z ciała poprzez niewłaściwy otwór lub w nienormalny sposób, to nazywa się to przepukliną. Przepuklina pachwinowa występuje wówczas, gdy część jelita wydyma się poprzez luźne miejsce w powłoce brzusznej przy kanale pachwinowym.

Kanał pachwinowy to przejście przez ścianę jamy brzusznej w rejonie pachwiny. Przepukliny pachwinowe występują do 10 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Występują dwa typy przepuklin pachwinowych:

Pośrednia przepuklina pachwinowa – ten rodzaj przepukliny występuje wtedy, kiedy wewnętrzny otwór przewodu pachwinowego, który na ogół zamyka się w trakcie narodzin, pozostaje otwarty. Dzięki temu cząstka jelita prześlizguje się przez przewód pachwinowy.    Pośrednie przepukliny pachwinowe z reguły rozpoznaje się w pierwszym roku życia, ale mogą również pokazać się dopiero w dorosłości. Warunek ten dotyczy między 1% a 5% normalnych noworodków i aż do 10% wcześniaków.

Bezpośrednia przepuklina pachwinowa to punkt, gdzie część jelita wystaje poprzez osłabienie mięśni brzucha wzdłuż ściany kanału pachwinowego. Pojawiają się często u dorosłych, jednakże okazjonalnie u dzieci. Zazwyczaj nie ma oczywistych przyczyn przepukliny, choć nieraz są one skorelowane z podnoszeniem ciężkich przedmiotów.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*