Rzecz o kłamstwie. Badania wariografem

Wszyscy wiemy, czym jest kłamstwo. Mimo to humaniści, sędziowie, naukowcy łamią sobie głowy, jak je wykryć. Ogólnie myślimy źle o kimś, kto konfabuluje, a mimo to kantujemy jak z nut, według badań, około 2 razy dziennie. Czy można obyć się bez oszustwa?
Naukowcy dowodzą, że kłamstwo jest po prostu wpisane w nasze życie. „Jeśli rzucimy okiem na historię naszego gatunku daleko wstecz, prosto będzie przywołać półprawdy i uznać je za jedno z fundamentalnych praw natury. Bo to nie człowiek, lecz natura, a ściślej rzecz biorąc, ewolucja ”odkryła” zachowania, które my nazywamy łgarstwem bądź oszustwem”.

Kłamstwo to, bowiem ekonomiczna metoda lecząca stosunki pomiędzy ludźmi. Mamy tu na myśli sprzeciwiające się mówieniu prawdy konwencje towarzyskie, które tytułuje się „białymi kłamstwami” w opozycji do kłamstw ciężkich, czyli „czarnych”. Gdy mamy do wyboru „białe” kłamstwo albo nieprzyjemną prawdę, wybieramy to pierwsze.

Kłamstwo jest stanem podwójnej świadomości. Konfabulant musi stworzyć zmyśloną mutację rzeczywistości. Decydując się na ten, w gruncie rzeczy, ogromny wysiłek mentalny, jakim jest wymyślenie oszustwa, człowiek częściowo traci kontrolę nad ciałem, zwłaszcza tymi jego częściami, których nie może zobaczyć.

Język naszego ciała świetnie rozszyfrowuje wariograf, zwany inaczej detektorem kłamstw. To aparatura wielkości teczki wyposażona w sondy zapisujące tętno, miarowość oddechu, potliwość. Zakłada się je na klatkę piersiową, ramię a także palce dłoni. Jeden z najbardziej utalentowanych polskich ekspertów obsługujących to urządzenie, tak precyzuje swoją rolę:

Nie zajmuję się odtwarzaniem kłamstw, bo z tym odsyłam do wróżki. Zajmuję się śladami, jakie pozostają w naszej pamięci i systemie nerwowym po dokonaniu danego czynu.

Badanie wykrywaczem kłamstw to analityczna metoda, z dziedziny kryminalistyki pokazująca, czy w podświadomości badanej osoby są zapisane ślady związane z partycypacją w jakimś wydarzeniu. Naukowo dowiedziono, że człowiek czynnie biorący udział w wydarzeniu zareaguje inaczej niż osoba, która jest o to uczestnictwo pomówiona. Świadczą o tym zmiany psychofizjologiczne organizmu, które są utrwalane na przesuwającej się ryzie papieru pod postacią diagramu. To na jego podstawie ekspert wydaje orzeczenie.

Author: efcserv23

Skomentuj

4 Responses to Rzecz o kłamstwie. Badania wariografem

  1. oszukiwacz pisze:

    I tak da się oszukać takie badanie.

  2. tamblyn pisze:

    Swietny wpis, wszystko mi rozjasnilo. Prosze dac mi znac, gdy pojawi sie cos wiecej w tym temacie. Moj mail tamblyn68@o2.pl

  3. zjarany-w-necie pisze:

    Podoba mi sie inne, nowe podejscie do tematu. wpis jest ciekawy i dobrze napisany, wiec nie ma sie do czego "przyczepic".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*