Scenariusz, czy reżyseria?

Co jest w filmie ważniejsze? Scenariusz, a może reżyseria? W artykule postaramy się odpowiedzieć na to jedno z najtrudniejszych pytań związanych z kinematografią i tworzeniem doskonałego obrazu. Gdyby spojrzeć na niektóre produkcje okazałoby się, że scenariusze są bardzo słabe, a reżyseria genialna. Odwrotnie też zdarza się i to częściej, chociaż filmy z dobrym scenariuszem i słabą reżyserią są znacznie dużo lepiej odbierane przez krytyków. Tak się składa, że dopiero połączenie tych obu czynników daje arcydzieło. Wystarczy wspomnieć tutaj o połączeniu geniuszu Martina Scorsese z najlepszymi pisarzami na świecie, by zaraz mówić o kinowym sukcesie. Widzowie współcześni są natomiast niewiele wymagającymi odbiorcami. Jest to bardzo dobra informacja dla wszystkich inwestorów, producentów filmowych, którzy preferują nie płacić za dobre teksty, a jedynie wykorzystywać te same projekty i powielać je na wiele sposobów.

Na dłuższą metę takie działanie jednak nie może być w pełni lukratywne. Przekonały nas o tym dosyć słabe filmy 2011 roku. Wiele produkcji przeszło bez echa i wielu producentów straciło sporo kasy na ich rozpowszechnienie. Kobiety i mężczyźni, których stać na to by iść do kina, stają się coraz bardziej wybredni pod kątem jakości scenariuszy. Podsumowując, bez dwóch wyżej opisanych elementów nie może być mowy o dobrym filmie. Ich doskonałe połączenie to natomiast prawdziwa sztuka i tak de facto dziś na świecie funkcjonuje niewielu reżyserów potrafiących ubrać znakomitą historię w prawdziwe arcydzieło kinowe.

Zasadniczo, scenariusz jest szkieletem filmu, który jest popierany przez aktorów, efekty, ustawienia, kostiumy, muzykę, i tak dalej. Reżyserem jest osoba, która decyduje o tym, jak każda scena czy ujęcie będzie wyglądać, jak również wybiera większość lub wszystko z obsady, od niego zależy każdy szczegół, tak by w produkcie końcowym było to czego on sam oczekuje. Dobry reżyser nie zrobi dobrego filmu ze słabego scenariusza. Co najwyżej może zrobić filmowe widowisko, np. przepełnione efektami specjalnymi. Zły reżyser może zrujnować film nawet jeśli ma wspaniały scenariusz napisany przez geniusza.

 

Author: rnyog33

Skomentuj