Skąd się wywodzi i na czym polega praca „bramkarza”?

Jeśli odpowiecie „na łapaniu piłek”, to niestety nie będziecie mieli racji. Owszem, bramkarz to także pozycja na boisku piłkarskim, ale znacznie powszechniejsza i znacznie bardziej niebezpieczna jest rola utrzymywania porządku w klubach, z którą wiąże się bardzo długa i ciekawa historia.

Antyczne początki

W mitologii greckiej drzwi do Hadesu strzegł mityczny Cerber – pies z trzema głowami, dzięki którym nigdy nie tracił czujności (chyba że przy nutach podawanych przez Orfeusza). Z bardziej rzeczywistych ochroniarzy, należy wyróżnić starotestamentowych strażników świątynnych, którzy pilnowali by do środka nie dostał się nikt niepowołany i jednocześnie kontrolowali terytorium wokół samego budynku.

W czasach rzymskich wykształciła się instytucja ostiariusa, niewolnika, który pilnował wejścia i wypraszał niechcianych gości. Jego wyjątkowa pozycja polegała na zezwoleniu na użycie przemocy fizycznej nawet wobec obywateli rzymskich. Ponieważ w wielkim mieście nie brakowało szulerni, domów uciech i spelunek z napojami, wokół utrzymywania porządku w tych miejscach wyrosła subkultura, która dość mocno zintegrowała się ze światkiem przestępczym.

Pochodzenie słowa

Samo określenie „bramkarz” (ang. bouncer) pochodzi z wydanej w 1875 roku książki „The Young Outlaw” Horacego Algera Juniora, a dotyczył określenia na dżentelmenów pilnujących i selekcjonujących gości w domach publicznych na Dzikim Zachodzie, nazywanych mylnie „saloonami”. Do ich obowiązków należało także ochrona przybytku i pracujących tam kobiet, czasami wiązało się także z wykonywaniem mniej chwalebnych zleceń swoich przełożonych.

Z czasem burdele stały się mniej, nomen omen, publicznymi przybytkami, dlatego goście, którzy trafiali w ich progi nie byli przypadkowi, więc zapotrzebowanie na wykwalifikowanych w kontroli nad wchodzącymi przeniosło się do barów i knajp.

Rola

O dziwo w XIX i początkach XX wieku rola bramkarzy była znacznie szersza. Choćby w opętanej purytańską obsesją Ameryce jednym z zadań ochroniarza było utrzymywanie dystansu między tańczącymi, tak by nie łamali określonej, niemoralnej odległości między kobietą a mężczyzną. W Niemczech lat 30. do ich repertuaru doszło rozpoznawanie konotacji partyjnych, jako że zbrojne starcia między nazistami i komunistami należały do porządku dziennego.

Dziś wprawny bramkarz musi wychwycić potencjalnego wichrzyciela zanim przekroczy drzwi pilnowanego przybytku i w zręczny sposób wyperswadować mu ideę zabawy w tym konkretnym miejscu, sprawdzać wiek gości i pilnować miru w samym lokalu. Całkiem sporo odpowiedzialnych zadań, jak na kogoś kogo zwykło się pogardliwie określać „gorylem”, dlatego w najlepszych klubach na bramce stoją prawdziwi wirtuozi swego fachu.

Author: b.zal

Skomentuj

2 Responses to Skąd się wywodzi i na czym polega praca „bramkarza”?

  1. impreza pisze:

    W wybranych,luksusowych Klubach "bramkarze" zwą się Selekcjonerami i jak to w życiu bywa czasem popełniają gafy http://www.kawamagazyn.pl/selekcja/

  2. herakles pisze:

    Jest nawet reality show o bramkarzach w Wielkiej Brytanii, chyba na PULSie,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*