Skolioza – nieprawidłowość budowy kręgosłupa

Skolioza to dość częste skrzywienie kręgosłupa, który oddziałuje na odpowiedni wygląd ciała i jest w stanie wpłynąć na sprawność ruchową człowieka. Dotyka już co dziesiąte dziecko w naszym kraju. Gdy nasza pociecha ma niesymetryczne ułożenie łopatek lub jeśli jedna z nich jest bardziej wystająca lpowinniśmy zgłosić się do ortopedy. Skolioza może doprowadzić do ucisku na narządy wewnętrzne, głównie na serce i na płuca, warto więc odpowiednio wcześnie zacząć ją leczyć. Anomalia budowy kręgosłupa wywołuje mocny ból i niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy fizycznej. 

Skąd się to bierze? Skolioza jest wrodzonym defektem kostnym. Może charakteryzować się: wykształceniem tylko połowy kręgu, zaawansowanym zwyrodnieniem kręgosłupa czy nierównym napięciem mięśni przykręgosłupowych z powodu porażenia. Spowodować może ją także uprawianie sportu, noszenie torby czy plecaka na jednym ramieniu, płaskostopie, koślawe kolana, zła pozycja przyjmowana podczas snu, różnice w długości kończyn dolnych czy przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

Leczenie zależy od oceny klinicznej (dojrzałość kostna pacjenta i stopień krzywizny) i wyników badań diagnostycznych. Najczęściej lekarz kieruje pacjenta na odpowiednio dobraną gimnastykę korekcyjną. Innym sposobem na wyleczenie skrzywienia kręgosłupa jest fizjoterapia lub operacja kręgosłupa. Celem zabiegu jest bezpieczne wyprostowanie kręgosłupa, rozstawienie ramion i bioder, tak aby permanentnie zapobiec kłopotom z kręgosłupem. W czasie zabiegu, specjalista będzie wykorzystywać stalowe pręty, haki, śruby lub inne urządzenia metalowe prostujące kręgosłup i wspierające jego kości. Procedura ta może być dokonana przez perfekcyjne chirurgiczne nacięcia na plecach, może potrwać kilka godzin.

W niektórych przypadkach zabieg może być też realizowany przez torakotomię i nacięcia przez ścianę klatki piersiowej, obejście płuca i usunięcie żebra. Procedura ta może przynieść prędki powrót do zdrowia pacjenta. Nieraz lekarze muszą zrealizować oba rodzaje operacji w tym samym czasie co może potrwać dłuższy okres czasu. To wymaga dużo umiejętności i jest wykonywane przez konkretnego specjalistę. Pacjent będzie musiał zakładać aparat korekcyjny przez około 3 miesiące po tym zabiegu.


www.poradnia.pl

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*