Słynne brytyjskie taksówki w naszym kraju

„Black cabs”, czyli legendarne londyńskie taksówki, uważane są obok piętrowych autobusów za jeden z najbardziej rozpoznawalnych symbolów Wielkiej Brytanii. Jednak możliwe iż niebawem znikną z ulic – ich producentowi zagraża niewypłacalność.

Właściciel firmy produkującej – od przeszło 60 lat – czarne pojazy o charakterystycznym kształcie karoserii, znajdował się w finansowych tarapatach, a negocjacje z inwestorami skończyły się klapą. Żeby uratować firmę przed upadkiem, Bronze złożył podanie o powołanie syndyka. Producenta kultowych londyńskich taksówek przejął chiński koncern motoryzacyjny. Na początku bieżącego roku pokazano odmłodzony projekt czarnej taksówki zaprojektowanej specjalnie dla Londynu. Produkcją zajął się Nissan. Japoński wytwórca pojazdów wprowadził już swe taksówki na ulice Nowego Jorku, Barcelony i Tokio.

Dla UK postanowiono stworzyć niestandardową wersję – auta pozostały specjalnie przeprojektowane tak aby w jak największym stopniu przypominały taksówki znane z londyńskich ulic. W celu zapewnienia wyższej widoczności napis TAXI został podświetlony diodami LED, zadbano także o większą zwrotność samochodu mającą ułatwić manewrowanie po wąskich uliczkach starego Londynu. Wozy mają być też znacznie przyjaźniejsze dla środowiska. Przedni fotel pasażera został usunięty, żeby uczynić miejsce na bagaż.

Niebawem Polacy będą mogli odczuć się jakby nie ruszyli się ze stolicy Anglii wręcz na krok, za sprawą sprowadzenia do kraju charakterystycznych taxówek. Już w październiku zobaczymy kilka taxówek zaprezentowanych przez brytyjską organizację London Taxis International. LTI podwoiła intensywność produkcyjną, otwierając nowatorską fabrykę w Szanghaju. Ponieważ wszelkie komponenty, a także istotne rozwiązania techniczne są sprowadzane z Europy, a w Szanghaju odbywa się jedynie montaż, auto będzie tańsze o 12% od wersji produkowanej w Anglii. Samochód ma pięć miejsc siedzących dla pasażerów wyposażonych w pasy bezpieczeństwa oraz charakterystyczną wydzieloną kabinę kierowcy, dającą pasażerom podwyższoną wygodę jak i prywatność. Samochód zawiera także w standardzie konieczne rozwiązania dla niepełnosprawnych, łącznie z wysuwaną rampą i miejscem do przypięcia wózka inwalidzkiego.

Author: bigadder

Skomentuj

2 Responses to Słynne brytyjskie taksówki w naszym kraju

  1. sauber pisze:

    Ciekaw jestem jakie miasta w Polsce pozwolę sobie na zakup takich taxi, poza Wrocławiem i może Warszawą, choć stolica ostatnio też bidą zaczyna pachnieć.

  2. Tiffany pisze:

    A ja czekam na dotacje z UE i sprowadzę Statuę Wolności z Nowego Yorku i postawię ją obok Pałacu Kultury 😀

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*