Symptomy choroby Meniera

Choroba Meniera polega na zaburzeniu słuchu. Jej miano wywodzi się od nazwiska francuskiego dziewiętnastowiecznego lekarza, który zajmował się badaniem tego schorzenia. Choroba zwana inaczej wodniakiem błędnika typu idiopatycznego spowodowana jest upośledzeniem działania ucha wewnętrznego, które jest odpowiedzialne za słuch oraz balans ciała. W przypadku schorzenia dochodzi do zaburzenia działania płynu (endolimfa) znajdującego się w uchu wewnętrznym, który powinien umożliwiać przekazywanie związków odżywczych do komórek ucha wewnętrznego.

Ciecz ta zlokalizowana jest w kanale limfatycznym ucha wewnętrznego, a jego ilość powinna być ściśle regulowana. Choroba uzewnętrznia się przede wszystkim stałym dzwonieniem lub szumami w uszach, także w sytuacjach absolutnej ciszy. Dolegliwość jest bardzo dokuczliwa. Oprócz tego pacjenci mogą cierpieć na epizodyczne zawroty głowy, nudności oraz wymioty.

Objawy te pojawiają się cyklicznie i mogą trwać od kilkudziesięciu minut do nawet dwudziestu czterech godzin. Czasami osoby chore mogą mieć głębsze ubytki słuchu oraz poważniejsze zaburzenia równowagi, prowadzące nawet do nagłego przewracania się, które może wyglądać analogicznie do ataku epilepsji.

www.poradnia.pl

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

One Response to Symptomy choroby Meniera

  1. anastazja pisze:

    na chorobe Meniera cierpiał Marcin Luter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*