Wykład o zarządzaniu magazynem

Na początek poproszę o wybaczenie za być może chaotyczny styl. Mówię "być może", gdyż nie każdemu się musi taki wydać. Artykuł ten  jest zlepkiem różnych tekstów, które znalazłem. Życzę miłej lektury.
 
Przemyślane zarządzenie magazynem może skutecznie obniżyć koszty prowadzonej przez firmę gospodarki magazynowej, które według specjalistów  można ściąć nawet do 30 procent, nie tracąc na jakości obsługi, szybkości dystrybucji towarów lub na bezpieczeństwie składowanych produktów. Trzeba tylko wiedzieć, jakie w tym celu zastosować metody zarządzania magazynem (także tym niewielkim), jaki sprzęt dobrać i co istotne – mieć czas na to, aby takich rozwiązań poszukać.

Właściwie zaplanowany, prawidłowo urządzony i skutecznie działający magazyn jest niebywale istotny dla optymalnej działalności przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją. Wytwarzając znaczną ilość towaru nie wolno zgodzić się na to, aby zarówno produkt jak i surowce czy półfabrykaty służące do jego wyrobu były przechowywane w złych warunkach. Niemniej istotne jest prawidłowe, efektywne zarządzanie jednym i drugim. Do tego niewątpliwie dochodzi kubatura magazynu – przestrzeń hali najlepiej zużytkować w jak największym stopniu, pamiętając oczywiście o tym, że nie może ona być absolutnie zablokowana regałami, trzeba brać pod uwagę konieczność szlaków transportowych np. dla wózków widłowych. Rozbrzmiewa to jak problem dla specjalistów. I istotnie tak jest. W internecie możesz znależć wskazówki, ale od zera magazynu sam nie zbudujesz i nie urządzisz.

Towar musi być przechowywany w odpowiedni sposób i w stosownych warunkach. Niezwykle istotne jest także odpowiednie zagospodarowanie danego obszaru. Z tego względu niezwykle znaczące są takie sprawy jak prawidłowo dostosowany do magazynowanego materiału rodzaj regałów magazynowych. Nie ulega wątpliwości bowiem, że istnieje mnóstwo produktów, które potrzebują specjalnych warunków przechowywania. Duże znaczenie ma też to, jakimi gabarytami i powierzchnią cechuje się magazyn. Co za tym idzie, istnieje wiele możliwych typów regałów, o odmiennej wysokości, szerokości i stopniu przystosowania, które można zamontować w danym magazynie.

Jednym z bardziej "sprytnych" rozwiązań jeśli chodzi o urządzenie magazynu są regały przepływowe. Jak można się domyślać, ich działanie ma coś wspólnego z przepływem – w tym wypadku chodzi rzecz jasna o transfer towaru. Jak zatem działa taki regał? Regały przepływowe składają się z ciągu grawitacyjnych przenośników rolkowych tworzących kanały rozdzielcze. Z jednej strony towar jest wkładany, a z drugiej odbierany. Palety przesuwają się samoczynnie po rolkach zgodnie z zasadą grawitacji do miejsca odbioru, które znajduje się na drugim końcu przenośnika rolkowego. Zdjęcie pierwszej palety powoduje automatycznie przesuwanie się kolejnych. Specjalne rolki nośno-hamujące kontrolują prędkość ruchu palet. Na chłopski rozum można powiedzieć, że system działa na zasadzie równi pochyłej i w zgodzie z zasadą FIFO (czyli first-in-first-out). Produkt umieszczony na regale jako pierwszy jest również pierwszy do odbioru. Ma to ten plus, że towary o krótkiej trwałości są użytkowane w takiej samej kolejności w jakiej przyjechały do magazynu. To właśnie te równie pochyłe posiadają rolki. Materiał układany jest na samej górze i powolutku, z szybkością nie pozwalającą na jego uszkodzenie przesuwa się w kierunku punktu odbioru. 

Dużo jest korzyści związanych z użyciem rozwiązań takich jak regały przepływowe. Powinno się tu przytoczyć choćby te ekonomiczne powiązane z obsługą palet i skróceniem dróg komunikacyjnych, a oprócz tego istotnie optymalne wykorzystanie obszaru magazynowego.

Regały półkowe to grupa regałów o przeróżnych rozmiarach, dostosowanych do rozmiarów i warunków danego magazynu. Przede wszystkim popularne są regały, których gabaryty i rozstaw półek można w każdej chwili dopasować. Istnieją także regały jezdne, mogące się przesuwać – co przy operacjach na ogromnej partii artykułu może w dużym stopniu ułatwiać pracę. Pozwala to niekiedy na spore zaoszczędzenie miejsca – głównie z racji tego, że tego typu regały można bardziej "ścisnąć" i operować nimi dopiero w razie potrzeby, na przykład gdy na początkowym z brzegu skończy sie towar. Trzeba pamiętać, że każdy magazyn jest istotnie odmienny i do innych zamiarów służy. Regały jako jego podstawowe wyposażenie powinny być równie odpowiednio dostosowane do towaru. Wskazane jest zatem skorzystać z usług solidnej firmy produkującej regały.

Wielką popularnością cieszyły się w przeszłych latach regały marki rack83. Nie są już na nieszczęście produkowane, gdyż pozostały wycofane z produkcji wiele lat temu, jednakże trzeba przyznać, że były to jedne z lepszych regałów i do tej pory są używane w wielu magazynach. Regały mają to do siebie że po kolizji z wózkiem widłowym mogą ulec naruszeniom, które trzeba jak najszybciej naprawić. Szczęśliwie lepsze, godne zaufania firmy nadal mogą dostarczyć części wymienne trzymające ten sam standard co legendarne RACK83. Dlatego jest to nie lada okazja dla magazynów, które dalej wykorzystują ten typ regałów i następuje potrzeba ich wymiany. Lepiej bowiem zamienić jeden element regału niż całkowity system regałów półkowych, bo to spora oszczędność.

Jak wszelki element metalowy, który jest używany i poddawany dużym obciążeniom, też i regały magazynowe ulegają uszkodzeniom i poderwaniom konstrukcji. Co za tym idzie, muszą być serwisowane w jakiś sposób. Na szczęście dobrze się składa, bo większa część szanujących się firm pracujących w specjalności urządzenia magazynów zarówno proponuje różnorodny wybór regałów, jak i służy dostawą, montażem oraz serwisem swoich towarów. Trzeba przyznać, że regał i jego fragmenty konstrukcyjne mogą ulec wygięciom ewentualnie zagrażającym dalszemu sprawnemu działaniu. Konstrukcja może wtedy runąć i nie dość, że zniszczyć produkt, to jeszcze zagrozić bezpieczeństwu pracownikom składu. To jedna kwestia. Druga dotyczy za to stopnia technicznego zaawansowania regałów. Przecież regał przesuwny czy wjezdny nie jest zaledwie konstrukcją nośną, jest także konstrukcją mobilną, która może ulec uszkodzeniu i nie będzie się płynnie poruszać, poprzez co może zostać na zawsze unieruchomiona lub, co gorsza, wywrócić się i zagrozić bezpieczeństwu przechowywanego towaru i pracowników. Dlatego też serwis regałów to bardzo ważna kwestia.

Przestrzeń magazynowa jest czymś, co powinno być spożytkowane optymalnie – tu liczy się każdy centymetr sześcienny. Dlatego też regały powinny być właściwie ułożone, a dostęp do nich powinien być odpowiednio szybki i odbywać się po w miarę krótkich trasach. Nie ulega wątpliwości masowe składowanie palet wymaga odpowiedniej infrastruktury. Wózki widłowe to główny pojazd, który służy do zarządzania paletami z materiałem. Konieczne też są solidne regały – nie zawsze wolno rozkładać jedną paletę na drugiej – a nawet jeżeli można to jest pewien zakres wynikający z odpornością produktu na ściskanie. W związku z tym również o wiele lepszym sposobem składowania palet jest i umieszczanie na regałach specjalnie do tego celu przeznaczonych. Istnieją regały wjezdne, które są świetne do składowania ogromnej ilości palet – zwłaszcza dlatego, że można na nie najechać wózkiem widłowym oraz mogą one być wysokie pod sam sufit. Inny interesujący typ regałów to regały przepływowe, które składają się z ciągu przenośników rolkowych będących równią pochyłą. Tego wariantu regały pozwalają na zarządzanie towarem typu FIFO.

Im więcej pomieści się w magazynie, tym w gruncie rzeczy lepiej. W końcu koszty wykorzystywania magazynu, w co często włącza się koszty jego wynajmu, do najniższych nie należą. Co za tym idzie, w interesie ludzi zarządzających magazynem spoczywa jak najbardziej optymalne zużycie powierzchni, a w gruncie rzeczy przestrzeni magazynowej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest instalowanie w magazynach podestów. Podest można potraktować jak fragment następnego piętra, jest to w każdym razie przestrzeń użytkowa zamontowana na wspornikach wzmocnionych belkami. Podesty są szczególnie chętnie instalowane w magazynach, których budowa niezbyt umożliwia rozbudowę polegającą na dodaniu piętra lub też zamontowanie regału typu antresola. Co za tym idzie, podest jest jedynym wyjściem na wykorzystanie dostępnej przestrzeni w najlepszy realny sposób. Podesty oczywiście można zamontować tak, że będzie ich co niemiara i utworzą one sporą powierzchnię użytkową. Tu trzeba nadmienić, że tego typu powierzchnia jest zwykle zbudowana z grubej płyty paździerzowej, a czasem z blachy stalowej, tak czy inaczej można liczyć na jej solidność.

Poprzez antresole zazwyczaj rozumie się umeblowanie pomieszczenia charakteryzującego się znaczną wysokością polegające na dołączeniu półpiętra w jego obrębie. Co istotne, półpiętro pochłania ledwie fragment przestrzeni i prowadzą na nie schodki. Można taką konstrukcję porównać do balkonu czy też loggii znajdującej się wewnątrz pomieszczenia – naturalnie wiąże się to z zamontowaniem pewnego rodzaju balustrady. Jednak antresole to nie tylko umeblowanie pomieszczeń mieszkalnych lub usługowych, to także umeblowanie magazynów we wspierającą przestrzeń mogącą zostać przeznaczoną do różnych celów. Antresole takie wykonuje się przeważnie ze stali i jest to towar "robiony pod magazyn", a więc ściśle pasujący do wymiarów pomieszczenia w którym docelowo ma się znajdować. Co za tym idzie, firmy prowadzące handel wyposażeniem magazynów i oferujące antresole muszą zjawić się na miejscu i przeprowadzić dokładną analizę i pomiary – a następnie najczęściej umożliwiają bezproblemowy transport i montaż. Trzeba tu zaznaczyć, że antresole magazynowe zajmują niejednokrotnie znaczny rozmiar magazynowej hali.


www.constructorpoznan.pl

Author: WicalT

Skomentuj

One Response to Wykład o zarządzaniu magazynem

  1. Jakb pisze:

    W magazynie przestrzeń i jej dobra organizacja to podstawa, ważny jest też wykorzystywany sprzęt i regał, na których są przechowywane rzeczy. istotne jest tu takze bezpieczeństwo tych sprzętów. Bardzo dobre, wysokiej jakości wyposazenie magazynów zapewnia Transmag- mają sprzęt bardzo dobry i mocny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*