Szwedzki styl w domu

   Projektowanie wnętrz jest dyscypliną kosmopolityczną i lokalną zarazem. Każdy coś do niej dodaje. Jedne style są dominujące, inne tylko niszowe. Z grona wielu miejsc na świecie jest jedno, które bardzo dobrze kojarzy się z ideą poczucia dobrego smaku oraz niepowtarzalnych tradycji powiązanych z planowaniem oraz aranżacją wnętrz. Naturalnie chodzi tu o Szwecję i jej sposób projektowania i dekoracji, która w naszym kraju ma zapewne nie jednego miłośnika. W końcu szwedzka jest IKEA. To, co cechuje ten styl w projektowaniu to bardzo trafne połączenie wysokiej estetyki z użyteczną rolą każdego przedmiotu.

   Styl szwedzki jest w głównej mierze ukształtowany przez  pogodę i światło. Ciemne skandynawskie zimy, krótkie dni, brak wystarczającej ilości naturalnego, słonecznego światła spowodowały, że styl urządzania wnętrz postawił sobie za zadanie wnieść do nich maksymalną jego ilość. Światło i przestrzeń to najbardziej specyficzne atrybuty tego stylu. Zasadniczy wpływ na jego ukształtowanie miały dwie postaci. Pierwszą z nich był Gustaw III, szwedzki monarcha, którego oczarował kontynentalny neoklasycyzm. Dużo podróżował po Europie, głównie po Francji i Włoszech i te wpływy widać wyraźnie w stylu zaszczepionym na szwedzki grunt. Neoklasycyzm szwedzki miał jednakże zmienioną, bardziej uproszczoną formę, bez niepotrzebnych ozdobników. Następną postacią mającą nieoceniony wpływ na szwedzki styl był malarz i projektant wnętrz Carl Larsson wraz z żoną Karin.

   Zasady szwedzkiego stylu.

   Zacznijmy od koloru. Części z nas styl szwedzki kojarzy się z bielą totalną. Faktycznie jednak dozwolone są wszystkie jasne kolory. Jasne są ściany, podłogi a także drewniane meble. Powierzchnie są płaskie, aby potęgować jasność i jeszcze bardziej zwiększać poczucie przestrzeni. We wnętrzu wszystko ma być proste, praktyczne i funkcjonalne. Przestrzeń ma być otwarta, niezakłócona niepotrzebnym sprzętem czy nieporządkiem. Wykorzystane materiały są naturalne, jeżeli meble, to tylko z litego drewna, chociaż te z IKEI zazwyczaj sa z płyt wiórowych. Meble mają klasyczne formy, bez szczególnych zdobień. Bardzo charakterystyczne są łóżka wyposażone w  dodatkowe pojemniki lub skrzynie pod siedziskiem. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Aby ocieplić trochę klimat pomieszczeń, od lat kładzie się na podłogach dywany. Duże i małe. Kultowe są te w kolorowe pasy, kładzione praktycznie w każdym miejscu w domu. Równie ważnym szczegółem jest oświetlenie. Zdarza się, że sztuczne oświetlenie nie jest zadowalające, dlatego we wnętrzach umieszcza się dużo luster. Jako detale dekoracyjne, w zwyczajowym i bardziej wiejskim stylu, często pojawiają się wątki serduszek, wianków, podwiązanych kokardami wstążek, małych malowanych koników czy szachownicy.


www.accout.eu   www.tekieli.pl

Author: efcserv23

Skomentuj

8 Responses to Szwedzki styl w domu

 1. MalaMisia pisze:

  Jestem uzależniona od Ikei 😀 Szwedzki styl jest super  🙂  Moglabym tam jeździć co tydzień

 2. Wrermbor pisze:

  Meble w Ikei ładne są  z wyglądu. Jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny to w tej kwestii jest fatalnie. Te meble w większości są z płyt wiórowych o bardzo kiepskiej gęstości..Jak okleiina zaczyna schodzić to już mebel jest do wyrzucenia. W dodatku w większości te meble robione są w Polsce

  • Tiffany pisze:

    

   Z tego co wiem ,założeniem firmy Ikea była ładna aranżacja wnętrza z wyrobami dla młodych ludzi(małżeństw) na tzw."dorobku".Polegało to na szybkim i tanim umeblowaniu (można by nazwać prowizorycznym)na krótki czas.Porównując zarobki innych "europejczyków"zasada się sprawdzała.Niestety w naszym kraju wiele osób nie ma o tym pojęcia i oczekuje cudów:) Nie znaczy to jednak ze krytykuję meble z Ikei.Znam osobę która ma meble o nazwie IVAR kupione w Dobrodzieniu 25 lat temu (już wtedy produkowano je dla Ikei chociaż niewiele osób o tym wiedziało)cena była niska ponieważ nie widniała metka Ikei.Jak w większości przypadków płaci się za nazwę renomowanej firmy zwłaszcza w Polsce a zachodni producenci szukają rynków zbytu i taniej siły roboczej.

   Zdziwił mnie wątek komentarza…"W dodatku w większości te meble robione są w Polsce…."czy to jest jakiś zarzut czy kompleks?

   Jak widać często niedoceniamy rodaków a zachwycamy się" wielkim światem". typowym.przykładem jest nazywanie baru szybkiej obsługi McDonalds…restauracją.

    

 3. Mariusz Pletz pisze:

  A moja kobita ma fisia na punkcie feng shui.. czy jakoś tak..

 4. Inifunty pisze:

  Precz z Ikeą !! 🙂

 5. Isopsded pisze:

  W Częstochowie będzie kolejna Ikea

 6. zodoCype pisze:

  Feng Shui rządzi.

 7. Denadvep pisze:

  Meble z Ikei, kto jest stolarzem ten wie, że to tandeta tania, dla biednych kraji jak niestety Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*