Tajemnice psychiki „Czarnego Łabędzia”

Czy ktokolwiek lub kiedykolwiek będzie w stanie poznać tajemnicę mózgu i ludzkiej psychiki ?…wątpię w to. Do tej pory żaden z wybitnych naukowców nie uzyskał odpowiedzi na tajemnicę związaną z tym narządem i pytaniami z nim związanymi. Jak to się dzieje że jedni rodzą się geniuszami, a inni mają problemy z przyswajaniem najprostszych wiadomości? Jaki czynnik i kiedy w mózgu człowieka decyduje o tym, że jesteśmy w stanie zostać bohaterami lub też patologicznymi mordercami?

Kiedy 18 kwietnia 1955 roku w wieku 76 lat zmarł jeden z największych uczonych ostatniego stulecia Albert Einstein – jego mózg został wyjęty i poddany szczegółowej analizie. Stwierdzono ze histologicznie mózg Einsteina nie odbiega pod żadnym względem od normalnego mózgowia.
Różne są zdania na temat wykorzystywania ludzkiego mózgu. Jedni twierdzą, że prawdopodobnie człowiek wykorzystuje 5,6 % mózgu, a wybitne jednostki 12% do 20% …cóż więc się dzieje z resztą naszych "zwojów"? Być może to właśnie one powodują zjawiska dla nas niewytłumaczalne ….jak z archiwum X 🙂 Inni są oburzeni mówiąc że to mit i ze istnieją ludzie, którzy jednocześnie potrafią "posługiwać się" używając dwóch półkul naraz. Jaka jest prawda…nie wiadomo.
Film, który chce polecić w pewnym sensie jest związany z mózgiem i nieodgadnioną psychiką ludzką i tym czy tak naprawdę każdy z nas nie nosi w sobie coś z Dr Jekylla i Mr Hyde. "Czarny Łabędż" (Black Swan) to prowokujący psychologiczny thriller dla koneserów kina. Reżyserowany przez Darrena Aronofskyego, który w roli głównej obsadził Natalię Portman (aktorka zadebiutowała w 1994 roku w "Leonie zawodowcu"). Obok niej występuje także Vincent Cassel i Winona Ryder.
Akcja filmu rozgrywa się w środowisku nowojorskich tancerzy klasycznych, którzy przygotowują się do premiery "Jeziora Łabędziego". Nina – baletnica (Natalie Portman) jest spokojną młodą dziewczyną, której miłość do baletu zaszczepiła matka. Pragnie by w tym co robi być perfekcjonistką i poświęca temu całą swoją pasję. Pytanie tylko czy zmierza w dobrym kierunku gdyż sama nie wiedząc kiedy zaczyna się pod wpływem sztuki utożsamiać z jedną z postaci. Do jej świata wkracza toksyczna przyjażń, rywalizacja, szaleństwo i demony, które ujawniają nieznaną do tej pory ciemną stronę jej osobowości.
Całość filmu robi wrażenie zarówno pod względem kreacji aktorskich jak i muzyki (Clint Mansell w oparciu fragmentów muzyki Czajkowskiego).
Motyw luster w filmie sprawuje także pewną metaforę i skłania do refleksji…czy nasze odbicie w lustrze jest prawdziwe?
W Polsce film miał premierę 21 stycznia 2011 roku.
Film być może nie każdego zaciekawi..ale to już pozostawiam bez komentarza. Mnie się podobał więc polecam:)

Author: Tiffany

Skomentuj

One Response to Tajemnice psychiki „Czarnego Łabędzia”

  1. websito pisze:

    obejrzałem bo musiałem, ale troche ciężki ten film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*