Tasiemczyca

tasiemiecDo infekcji tasiemcem dochodzi, gdy dana osoba spożyje lub wypije coś, co jest skażone jajami lub larwami tego pasożyta. Wówczas jaja te wraz z substancjami pokarmowymi przenikają do układu krążenia, rozprzestrzeniają się wraz z krwią po całym ciele, tworząc torbiele, aż w końcu dorosły tasiemiec sytuuje się w jelitach, gdzie pasożytuje, korzystając z substancji pokarmowych, które przyjmuje człowiek.

W niektórych przypadkach może on wywoływać zakażenia w rejonie jelit, a w innych nie powoduje jakichkolwiek zakażeń, więc możemy nawet nie mieć pojęcia, że jest coś nie tak. Dojrzały tasiemiec może bardzo długo egzystować w jelitach, nawet do piętnastu lat. Często nie powoduje żadnych objawów. Wymienić możemy dwa gatunki tych pasożytów – uzbrojone oraz nieuzbrojone. Nieuzbrojone nie powodują w zasadzie żadnych dolegliwości w organizmie i zwykle nie jest konieczne żadne leczenie, ponieważ organizm z czasem sam go usunie wraz z kałem.

Czasem mogą wyłącznie pojawiać się mdłości lub ból brzucha. W wypadku uzbrojonego pasożyta mogą z kolei wystąpić bardziej poważne symptomy, takie jak dreszcze, bardzo uciążliwe bóle głowy, problemy z widzeniem czy uszkodzenie różnych narządów. Może on przyczynić się do poważnego uszkodzenia organów, w związku z tym niezbędne jest leczenie.

Preparaty stosowane w zakażeniu tasiemcem (prazykwantel albo niklozamid) są na ogół skuteczne. Przyjmuje się je jednorazowo. Po okresie od 3 do 6 tygodni bada się kał. W razie niepowodzenia kurację się powtarza. Jeśli tasiemiec umiejscowił się w innym miejscu niż w jelicie, konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*