Torbiel jajnika

torbiel jajnikaJajniki to kobiece organy rozrodcze, zlokalizowane w miednicy, po obu stronach kręgosłupa. Są niewielkich rozmiarów, mniej więcej wielkości migdałów. Są one odpowiedzialne między innymi za produkcję żeńskich hormonów płciowych, a co za tym idzie, za obecność wielu żeńskich cech płciowych – za kobiecy obrys ciała, rozwój piersi, obecność cyklu miesiączkowego i wiele innych funkcji w ciele kobiety. Mieszczą się one w worku, wypełnionym płynem. Nieraz dochodzi do zmiany chorobowej i pojawia się torbiel jajnika.

Jej symptomami mogą być między innymi: krwawienia, intensywne oraz bolesne miesiączki, bóle głowy, wzrost wagi ciała, ból w miednicy. Jeśli bólom w miednicy towarzyszą nawracające wymioty oraz bardzo wysoka gorączka, trzeba jak najprędzej zgłosić się do lekarza, ponieważ może to oznaczać poważniejsze kłopoty zdrowotne.

Diagnoza choroby przeprowadzana jest poprzez badanie ultrasonograficzne, które w precyzyjny sposób umożliwia stwierdzić rozmiar zmian, ich ilość oraz umożliwia ustalić późniejsze leczenie. Przeważnie wystarcza leczenie farmakologiczne, z zastosowaniem tabletek hormonalnych. Jedną z wielu rodzajów odmian tej choroby, dość powszechną w ostatnich czasach, jest zespół policystycznych jajników.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>