Toryczne soczewki kontaktowe

Na rynku optycznym dostępnych jest bardzo dużo rodzajów soczewek kontaktowych korygujących wady wzroku. Jedną z dość częstych wad wzroku jest astygmatyzm, a dla wszystkich osób, które się z nim zmagają najlepszą alternatywą mogą okazać się soczewki toryczne.


Astygmatyzm na czym polega?

Astygmatyzm spowodowany jest złym funkcjonowaniem soczewki, bądź rogówki, które są względem osi oka niesymetryczne. W przypadku zdrowego oka zachowane są wszystkie parametry zarówno wielkości jak i szerokości wszystkich elementów, które są odpowiedzialne za prawidłowe widzenie. Jeśli tak nie jest soczewka oraz rogówka nie będą proporcjonalne wobec siebie. Powoduje to, że osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi obraz niewyraźny i nieostry.

Jeszcze nie tak dawno wada ta uniemożliwiała noszenie soczewek kontaktowych. Obecnie jednak istnieje rozwiązanie, którym są soczewki toryczne, przeznaczone dla osób z astygmatyzmem.

Dobór soczewek

Pierwszym krokiem kiedy zdecydujemy się na wybór soczewek kontaktowych powinna być wizyta u okulisty, który pomoże nam w doborze odpowiednich. Pamiętajmy, iż dobór soczewek torycznych jest znacznie bardziej skomplikowany, niż wszystkich innych. Dzieje się tak ze względu na to, iż istnieje możliwość różnic wad w obu oczach.

Dodatkowo, dobór tego rodzaju soczewek wymaga ustalenia nie tylko mocy torycznej, ale i sferycznej.

Do niedawna soczewki toryczne były dostępne tylko w wersji twardej, ale na chwilę obecną na rynku znajdują się także w wersji miękkiej. Niektóre z soczewek wyposażone są dodatkowo w filtry blokujące promienie UV.

Co z ceną?

W przypadku soczewek torycznych cena jest nieco wyższa niż przy sferycznych. Wszystko z powodu o wiele bardziej skomplikowanej technologii wykonywania tego rodzaju „kontaktów”.
Warto wiedzieć, iż rzadko kiedy pacjent, który zdecyduje się na wypróbowanie soczewek torycznych, wraca do używania okularów.   

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.kontaktowe.pl/index.php?cat_id=10

Author: Ludmilatoja

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*