Ubezpieczenie AC- na wypadek uszkodzeń auta

ubezpieczenie AC samochodu

Nigdy nie wiadomo co czeka nas na drodze. Kierowcy, którzy mieli już wypadek dobrze o tym wiedzą- zwykle nikt nie ma wpływu na takie wydarzenia. Niestety wskutek tego samochód często wymaga naprawy. Kto za to zapłaci? Dobrze zająć się sprawą zawczasu i wykupić ubezpieczenie AC.

Co oznacza ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC jest to nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu, chroniące kierowcę od skutków różnych zdarzeń na drodze. Przyczyną mogą być różne sytuacje- najczęstszą z nich bez wątpienia jest kolizja, lecz uwzględniana jest także szkoda wyrządzona przez nieznanego lub kradzież samochodu. Zakres ochrony zależy tylko od oferowanych przez ubezpieczyciela produktów oraz treści umowy ubezpieczenia. Wspomnieć należy to, iż wykazanie sprawcy kolizji nie jest konieczne, ponieważ odszkodowanie wypłacane jest bez względu na to kto to zrobił. Uzyskanie odszkodowania przebiega w kilku etapach. Najpierw trzeba zgłosić zdarzenie swojemu ubezpieczycielowi, który wysyła rzeczoznawcę w celu rozeznania szkody. Następnie towarzystwo ubezpieczeniowe rozpatruje wszystkie okoliczności i podejmuje decyzje o wypłacie odszkodowania albo odmowie.

Ubezpieczenie AC a wyłączenie odpowiedzialności

Wyłączenie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela następuje kiedy ten odmawia wypłaty świadczenia. Dlaczego? Umowa zawiera zapisy, które wskazują na okoliczności będące podstawą nie uwzględnienia roszczenia. Podpisując umowę zgadzamy się na wszystkie warunki ubezpieczenia, w tym wspomniane wyłączenia. Czytając polisę przed podpisaniem unikniemy przykrej niespodzianki w przyszłości. Do najczęściej stosowanych wyłączeń odpowiedzialności należą następujące przyczyny:

  • kierowca ubezpieczonego auta jest pod wpływem alkoholu lub środków,
  • prowadzący pojazd wyrządził szkodę naumyślnie,
  • kierowca nie zabezpieczył samochodu z wymaganą należytością (np. zostawił kluczyki w samochodzie),
  • uszkodzone auto nie przeszło przed zdarzeniem wymaganych przeglądów, nie posiada dokumentów lub okazało się być kradzione.

Należy pamiętać o tym, że tak samo jak w przypadku zakresu ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności mogą różnić się między sobą. Wszystko zależy od ofert konkretnego ubezpieczyciela i podpisanej umowy.

Ubezpieczenie AC- jak wybrać?

Aby wybrać idealne ubezpieczenie AC należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  1. Dokładnie przeczytaj umowę. Ogólne Warunki Umowy jest to dokument, który dołączony jest do umowy ubezpieczenia, należy go uważnie przeczytać zanim podpiszemy umowę. Zawarte w nim zapisy określają jaki jest zakres polisy, wyłączenia odpowiedzialności i inne istotne kwestie.
  2. Sprawdź znaczenie klauzul ubezpieczeniowych w umowie. Są to po prostu zapisy w umowie.. Należy zwrócić szczególną uwagę na klauzulę dotyczącą amortyzacji sprzętu i wkładu własnego. Amortyzacja to zmniejszenie wysokości wypłaconego odszkodowania ze względu na zużycie zniszczonych elementów samochodu, które musiały zostać wymienione na nowe. Wkład własny zaś jest to procentowe potrącenie wypłaconego odszkodowania, które uzasadnione jest deklaracją ubezpieczonego do wzięcia udziału w likwidacji szkody.
  3. Nie należy sugerować się jedynie ceną. W żadnym wypadku cena nie przekłada się na cechy polisy- najtańsze ubezpieczenie nie zawsze musi być nieodpowiednie oraz odwrotnie- droga polisa równie dobrze może okazać się niewarta swojej ceny. Analizując oferty pod względem cen nie można popadać w skrajności. Najlepiej jest wybrać takie ubezpieczenie, które będzie równoważyło jego koszty i zakres zabezpieczenia.
  4. Kup ubezpieczenie w zestawie AC razem z OC. Łączenie polis w pakiety staje się standardem na rynku. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne jeśli szukamy oszczędności- takie pakiety ubezpieczeń cechują zwykle konkurencyjne ceny. Kolejnym atutem jest wygoda, ponieważ wszystkie ubezpieczenia będą obsługiwane kompleksowo w tym samym zakładzie ubezpieczeń.

 

Author: kopytko

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*