Widząc pomimo ślepoty

  Stephan Juan w swojej książce "Zagadki mózgu" opisuje wiele interesujących przypadków z dziedzin takich jak psychiatria czy neurologia. Jednym z nich jest historia pewnego niewidomego trzydziestokilkuletniego mężczyzny, który mimo to potrafił rozpoznawać szybko poruszające się przedmioty. Naukowcy zajmujący się zagadnieniem widzenia od dawna sądzili, że sygnały muszą najpierw przejść przez pierwszorzędową korę wzrokową, skąd rozdzielane są do wyspecjalizowanych obszarów mózgu (patrz. neuroanatomia / drogi wzrokowe), odpowiedzialnych odpowiednio za postrzeganie barw i ruchu. Przypadek trzyciestoletniego mężczyzny, kompletnie niewidomego, zmusił naukowców do ponownego przemyślenia problemu. Owy mężczyzna z niewiadomych powodów potrafił "widzieć" bardzo szybko poruszające się obiekty, co ciekawe nie widział ich jeśli były nieruchome.

  Przeprowadzono szereg badań, które wpełni to potwierdziły. Znając anatomie mózgu i przepływ bodźców wzrokowych, oraz kolejne etapy przetwarzania bodźca, możemy stwierdzić, że ten przypadek jest wielce nieprawdopodobny. Pojawiło się wiele hipotez dotyczących tego zjawiska m.in. hipoteza "odrębnośći świadomości różnych aspektów świata". U tego mężczyzny w jakiś sposób dochodzi do ominięcia pierwszorzedowej kory wzrokowej.

Polecam przeczytać ową książkę.

 

Author: Rocky Balboa

Skomentuj

13 Responses to Widząc pomimo ślepoty

 1. Tiffany pisze:

   

  …Są na świecie rzeczy,o których się filozofom nie śniło.Zagadka mózgu czlowieka może mieć też powiązanie z zagadką wiary.

  Gemma di Giorgi obecnie mieszkająca w Riberze od urodzenia czyli od 1939 roku była niewidoma ponieważ urodziła się bez żrenic.Z medycznego punktu widzenia w takich przypadkach ślepota jest nieodwracalna.Babcia Gemmy- kobieta bardzo wierząca często modliła sie do Boga prosząc o przywrócenie wzroku wnuczce.O wstawiennictwo poprosiła też listownie ojca Pio (znanego stygmatyka).18 czerwca1947 roku Gemma wraz z babcią pojechały do San Giovanni Rotondo (miejsca pobytu ojca Pio) i dziewczynka przyjęła I Komunię św. z jego rąk.Ojciec Pio podając ją uczynił na jej oczach znak krzyża.W drodze powrotnej do domu, w pociągu dziewczynka odzyskała wzrok wołajac..''.Babciu, ja widzę,widzę cały świat".Fakt ten potwierdziły badania u najlepszych specjalistów.Gemma do dnia dzisiejszego widzi normalnie pomimo braku żrenic.

 2. Znawca pisze:

  Ja tam nie wierze w takie rzeczy 🙂

 3. Ronald Hockins pisze:

  Niesamowita historia..

 4. ketmaod pisze:

  o takich ciekawostkach to czytać lubie. 

 5. carsono216 pisze:

  Bardzo fajna notka, przeczytalam ja chyba z 3 razy! Kazdy gosc tego bloga powinien ja przeczytac, bo rzuca nowe swiatlo na caly temat. Wielkie dzieki!

 6. Mardauri pisze:

  Uwielbiam takie ciekawostki i historie, chce jeszcze.. 🙂

 7. VomAt pisze:

  Daredevil też miał słaby wzrok, a wszystko "widział" ;p

 8. Fifka pisze:

  Przeczytalam chyba z 3 razy! Kazdy gosc tej strony powinien  przeczytac, bo rzuca nowe swiatlo na caly temat. Wielkie dzieki!

 9. philippine pisze:

  Notke przeczytalam z wielkim zainteresowaniem. Wejscie na tę stronę bylo strzalem w dziesiatke! Dzieki!

   

 10. cobson pisze:

  więcej takich tekstów !!

 11. farhah pisze:

  a ja mam kurzą ślepotę

 12. Jereshoorgo pisze:

  Może jak w końcu jaskra wykończy mój  wzrok, to też będę widział pomimo ślepoty..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*