Wrzody żołądka

wrzody żołądkaChoroba wrzodowa bazuje na występowaniu ropni w żołądku lub dwunastnicy, spowodowanych zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, chociaż starsza literatura podaje, że także stresem lub niewłaściwą dietą. Charakterystyczne symptomy choroby to pieczenie w okolicy żołądka, ból brzucha, refluks żołądkowo – przełykowy, wymioty, nudności, brak apetytu oraz spadek wagi ciała.

Choroby żołądka w tym np. nieleczona choroba wrzodowa może prowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego, spowodowanego zniszczeniem żył i tętnic w rejonie przewodu pokarmowego, na przykład tętnic dwunastnicy. W celu diagnozy pacjentów, którzy posiadają symptomy schorzenia, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie lub gastroskopię. Terapia choroby wrzodowej bazuje przede wszystkim na wdrożeniu odpowiedniej diety, zawierającej spore ilości płynów, wystrzeganiu się kwaśnych soków owocowych oraz innych kwaśnych potraw, które mogą dodatkowo podrażniać ściany kanału trawiennego i wywoływać ból. Obecnie w aptece można także kupić testy na obecność bakterii Helicobacter pylori.

Istotne jest również stronienie od stresu i wypoczywanie. Można wykorzystywać dodatkowo leki zobojętniające kwas żołądkowy, a w trudniejszych przypadkach stosować endoskopię, która pozwala wyleczyć krwawiące guzy znajdujące się na ścianach żołądka. Choroba wrzodowa może obejmować ludzi w każdym wieku, aczkolwiek zazwyczaj zapadają na nią osoby w wieku 45 – 55 lat, częściej mężczyźni niż kobiety.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*