Wybór drabiny idealnej do naszego ogrodu

W zależności od tego jaki przydomowy ogród posiadamy, jak jest duży, co w nim rośnie i co wymaga staranności w utrzymaniu, trzeba dobrać starannie drabinę. Wybór niewłaściwej może mieć opłakane skutki – co zrobić, by uniknąć nieodpowiedniego rodzaju i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając odpowiednią drabinę, bierze się pod uwagę jej uniwersalność i przewiduje w jakich sytuacjach może być niezbędna. Idealnie byłoby, gdyby służyła pomocą w odnawianiu elewacji, formowaniu żywopłotu, zbiorze jabłek – a najlepiej, gdyby łączyła cechy drabiny wolnostojącej (bezpieczeństwo), przystawnej (zasięg), dwustronnej (uniwersalność) i pomostu roboczego (komfort i wygoda).  Decydując się na konkretną drabinę pamiętajmy, by zwrócić uwagę na to, w jaki sposób opiera się na podłożu – wybór najtańszej drabinki aluminiowej sprawi, że zapadnie się ona w mokrej nawierzchni aż po pierwszy stopień.

Najczęściej spotykamy się z drabinami aluminiowymi i drewnianymi. O ile te ostatnie również z powodzeniem znajdują zastosowanie na zewnątrz budynków, o tyle trzeba zadbać o ich żywotność za pomocą regularnej konserwacji – bez takich zabiegów drewno nie wytrzyma zmagań z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Drabiny aluminiowe już na wstępie mają 2 solidne zalety – są odporniejsze niż drewno na zjawiska atmosferyczne i są lżejsze. To ostatnie jest szczególnie ważne w przypadku, gdy teren jest rozległy i nie mamy możliwości dojechać do jego granic za pomocą niewielkiego nawet pojazdu, na który załadujemy drabinę.

Drabiny aluminiowe mają też możliwość zmieniania swoich rozmiarów dzięki teleskopowo składanym elementom. To ważna cecha, bo kiedy znaleźć się na niewielkiej wysokości, przenoszenie długiej drabiny mija się z celem. Można spotkać  też takie, których konstrukcja pozwala na tak znaczącą zmianę, jaką jest przekształcenie z wolnostojącej na przystawną. Drewniane narzędzia z racji na swoją wagę są tutaj mniej uniwersalne, dlatego też wybór drabin jest większy jeśli chodzi o modele aluminiowe.

Najczęściej spotyka się w ogrodach aluminiowe drabiny dwustronne. Są w miarę bezpieczne, ich ramiona przy ziemi mają często specjalne podpory uniemożliwiające zapadnięcie się w grząskim, rozmokniętym gruncie. Są bardziej niezawodne niż najprostsze w konstrukcji – przystawne (problematyczne jest oparcie takiej o wąski pień drzewa) i nie wymagają pomocy dodatkowej osoby podtrzymującej dla bezpieczeństwa drabinę u dołu.

Jedynym minusem drabin dwustronnych była konieczność wychylania się z drabiny do gałęzi oddalonych od zasięgu ramion ogrodnika. Tutaj z pomocą przychodzą pomosty robocze, dzięki którym stojąc na podwyższeniu, możemy się na nim swobodnie poruszać do końca rusztowania. Minusem jest niewielka wysokość takiego pomostu, jego waga i niewielka mobilność. W praktyce pomosty wykorzystywane są do kształtowania wierzchu wysokich żywopłotów, a do pielęgnacji wysokich drzew w sadzie czy zbioru owoców wykorzystuje się drabiny stojące.

 

Author: ggraper

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*