Żarówka – największy przekręt przemysłowy

Niektórym korporacjom postęp nauki nie jest na rękę. Czasem specjalnie korzysta się z praktyk, które się nie sprawdzają.. a wszystko po to by zarobić. Celowe zaniżanie jakości od wieków jest tolerowane. Udogodnienia, rozwiązania przynoszące oszczędności społeczeństwu specjalnie są blokowane za sprawą przemysłowego lobby.

Na Pressiku czytałem kiedyś, nie pamiętam już w którym artykule, o zablokowanej technologii produkcji syntetycznej benzyny, stworzonej przez polskie środowisko naukowe. Benzyna wówczas kosztowala by nas nieco ponad złotówkę za litr. Część z Was napewno pamięta aferę z celowym zaniżaniem jakości nawierzchni drogowej z 2011 roku, w którą zamieszany był ówczesny dyrektor warszawskiej GDDKiA. Nauka i historia znają wiele takich przypadków. W tym artykule chcę opowiedzieć o żarówce.

Pod koniec XIX wieku w Ameryce francuz Adolphe Chaillet skonstruował bardzo wytrzymałe włókno żarówki. Jak bardzo? Tak, że jego żarówki w mieście Shelby w stanie Ohio świecą nieprzerwanie do 110 lat !! Gdyby ludzie używali takich żarówek to wstrzymaliby handel i produkcje żarówek, a to nie jest na rękę korporacjom, które takowe produkują. Oto największy przekręt przemysłowy.

 

Author: Leonardxl9

Skomentuj

2 Responses to Żarówka – największy przekręt przemysłowy

  1. marekk pisze:

    to się fachowo nazywa "celowe zaniżanie jakości" , w każdej branży to się odbywa

  2. Hero pisze:

    Wcale mnie to nie dziwi, że moglibyśmy oszczędzić na żarówkach i benzynie a tak nie jest. Wiadome jest, że Ci najwyżej decydują o pieniążkach i wiedzą, że i tak będziemy płacić za podstawowe dobra nawet gdyby miały kosztować jeszcze więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*