Zmiany na polskim rynku budowlanym

Aktualne informacje o tendencjach na rynku budowlanych- maj 2014r.

Niemal cztery tygodnie musiały firmy budowlane czekać na poprawę koniunktury na rynku budowlanym. Świąteczny przełom kwietnia i maja spowodował największą zapaść na rynku prywatnym w budownictwie od lutego. Tak więc rynek budowlany rośnie, na razie głównie w województwach małopolskim, śląskim, mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim, ale pozostałe województwa będą odczuwać również poprawę. Do końca maja liczba inwestycji prywatnych powinna się już powiększać.

W każdym roku jest inna dynamika wzrostu popytu w sezonie w poszczególnych województwach. W tym roku przodują te wymienione wcześniej i obecne na naszym wykresie wg ich potencjału. Od połowy kwietnia z liderów rynku wypadło województwo wielkopolskie gdzie zmniejszyła się ilość inwestycji publicznych, a także spadła siła nabywcza inwestorów prywatnych. Więcej na ten temat piszemy w sekcji regionalnej. Poziom inwestycji publicznych w kraju jest niestety jak na razie niższy niż przed rokiem, nadzieją są więc inwestycje prywatne.

Od początku roku liczba firm budowlanych maleje, głównie z powodu braku zleceń i niskich cen, które nie pozwalają zarobić na budownictwie. Najtrudniejsza sytuacja firm budowlanych jest w Polsce południowo-wschodniej i województwach: opolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim.

Czerwiec powinien przynieść już bardziej zdecydowaną poprawę koniunktury i wejść firmom w tzw szczyt sezonu. Biorąc pod uwagę wyniki dochodowości firm w budownictwie od stycznia tego roku to zapowiadanego przełomu na rynku budowlanym jak na razie nie widać…
 

Author: jagapat

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*