Żylaki powrózka nasiennego

żylaki powrózka nasiennegoJest to rozszerzenie naczyń krwionośnych w rejonie jąder. Jest to bardzo częsta przypadłość u panów. Kalkuluje się, że aż czterdzieści procent mężczyzn, chorujących na niepłodność ma żylaki powrózka nasiennego. Nie jest do chwili obecnej znana bezpośrednia geneza tej przypadłości, aczkolwiek wiadomo, jaki jest mechanizm jej powstawania.

U mężczyzn tych dochodzi do zakłócenia funkcjonowania zastawek w żyłach. U zdrowego człowieka zastawki w żyłach uniemożliwiają cofanie się krwi, wymuszając jednokierunkowy ruch odtlenionej krwi do serca. Gdy zastawki nie działają tak, jak powinny, w danym punkcie krew się bardziej odkłada, co powoduje stan zapalny żyły w danym miejscu oraz poszerzenie żyły. Powodują one dolegliwości bólowe, jest to przeważnie tępy lub ostry ból, w zależności od dokładnego położenia występowania żylaków.

W niektórych wypadkach jednak mogą nie występować dolegliwości bólowe. U dominującej większości chorych żylaki te pojawiają się przede wszystkim po lewej stronie ciała. Jest to skorelowane z tym, że krew z lewego jądra spływa do lewej żyły nerkowej pod kątem prostym, a z prawego jądra krew napływa bezpośrednio do dolnej żyły głównej. Wykrycie tego schorzenia polega na dokonaniu badania USG.

Author: Sinclair WiiSeven

Skomentuj